с. Малокозирщина. Малокозирщанський НВК

 
3189

Єрпульова А.О.

Тема: Здоров’я. Їжа.

Підтема: Культура поведінки за столом.

Мета:

1.Розвиваюча: -  розвивати навички письма, читання, говоріння та                   аудіювання по даній темі;

                           - розвивати елементи критичного та аналітичного мовлення.

2. Практична: - відпрацьовувати  вимову лексичних одиниць  та вміло застосовувати  їх у граматичних структурах теми;

                        - тренувати в аудіюванні,читанні та написанні по темі.

3. Виховна:    - виховувати естетичні смаки, культуру поведінки за столом правила мовного етикету.

Обладнання: підручник,робочий зошит,комп’ютер, презентація слайд, наглядний матеріал.

 

Хід уроку

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

Greeting        1. Привітання (1хв.)

                       T: Good morning, pupils.

                        Ps: Good morning, teacher.

                        T: I’m glad to see you. How are you?

                         Ps: We are fine, thank you.

                         T: Sit down, please.

 

Aim                2. Повідомлення теми та мети уроку.(1хв)

                        T: . I think each of you 

 

Спасибі велике

 

Excuse me

Вибачте мене

 

Thank you very much

Будь-ласка

 

Sorry

Вгощайтесь

Thanks, it’s great.

 

Як мило з вашого боку

Please

 

Пробачте

Help yourself

 

Дякую, це смачно

How kind of you

 

Let's find an equivalent to Ukrainian words.

So rules of table manners speak us that we  should be polite. And now we’ll repeat   once again with the help of a poem.

 

                   І. Мовленева зарядка.(1хв)

 

                     Always be polite and sweet

 

 At your home,  in the street.

 

 Remember please, goodbye and thanks,

 

                    And you will have a lot of friends.

 

 

          T: We are going to speak about …

 

           Ps: … table manners.

 

(картка з темою прикріпляється на дошку  “Table manners”.)

 

 

              II. Фонетическая зарядка 2хв)

 

                   Teacher: And now let’s practice the English sounds and words.

 

                    Look at the screen and repeat after me:

                    Показ слайд.

[i:] – be, sweet, meat, please

 

[æ] – thanks, at, and , have

 

[ou] – polite, home, boil

 

[i] – pizza, fish, biscuits

 

[o:] – always, salt, small

 

 

ІІ.                    Основна частина уроку

 

Reading        1.Виконання  Впр.9 с. 51 “How to lay the table”.(10хв)

                        T: Look at the book and tell me what can you see in the picture? Writing          Write down these words in your copy-book.

                        Read the text.

                        Do you know? What are table manners the same allover the world?

 

                        P1: I don’t know.

                        T: Do you want to find out them?

                        Ps: Yes, I do.

                        T: Please, read the text Ex. 11p.52 and translate.

                        Учні читають текст та перекладають.

                        T: Is it interesting?

                        P: Yes, it is.

Speaking         T: What are they in Ukraine?(5хв)

                        Учні розповідають, висловлюють свої думки.

                        Перегляд слайд та закріплення.  

 

                        Проведення фізхвилинки.(1хв)

                        T:  Are you tired?

                         P: Yes, we are.

                        T: It’s time to have a rest now. Stand up, please. Let’s do the exercise together!

                         

Up, down, up, down

Which is the way

To London town?

Where? Where?

Up in the air,

Close your eyes

And you are there.

 

                          
Listening       2. Аудіювання TS15.(10 хв)

                         Now please, we’ll listen the text and will answer the questions.

                        Учні двічі прослуховують текст TS 15 p.154 та  та дають            .                         відповіді на запитання Впр.10 с.52(усно).

                         Today we have worked very well. Let's write down the homework   .                          and we shall sum up.

 

  1.  Заключна частина уроку

 

Homework       1.Домашнє завдання.(5хв)

                          РЗ, впр. 12 с. 52(пис.)

                          Write down rules of table manners are true in Ukraine. 

 

Summarizing   2.Підведення підсумків уроку.

                         Заключна бесіда з учнями.

                          T: Today we spoke about table manners.

                               Did you like our lesson?                                                                     

                               What was interesting for you? 

       

     What did you learn new for you? 

      What marks did you give yourself for speaking/listening/reading skills?

 

Використані джерела:

 

  1.  Л. Биркун  «English» 6 клас.
  2.  www.edu.cap.ru/Home/6643/otkruro6klasspublikaciya[1].doc
  3.  http://engmaster.ru/topic/4027
  4.  nsportal.ru/.../konspekt-uroka-v-6-klasse-horosho-li-ty-znaesh-pravila-p. 

/uploads/editor/2044/292312/sitepage_76/images/prezentaciya01.ppt -презентація 

 

 

 

 

Відкритий урок у 2 класі

 

Тип уроку: Урок узагальнення
Тема: Merry Christmas.
Підтема: Повторення лексичних одиниць по темі: «Merry Christmas» та активізування їх в мовленні та письмі.
Мета:
Розвиваюча: - розвивати навички монологічного мовлення;
- розвивати навички та вміння працювати в команді;
- розвивати уяву, образне мислення;
Практична: - повторити та закріпити  лексичні одиниці по вивченій темі,
практичне застосування  їх у реченнях;
- створити позитивну мотивацію до вивчення англійської мови;
Виховна: виховувати дружність,толерантність.
Обладнання: підручник, наглядовий матеріал, роздатковий матеріал.

Хід уроку:
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

1. Організаційний момент.
Greeting  Привітання (1хв)
T: Hello, boys and girls! I am glad to see you.
Ps: Hello! We are glad to see you, too.
T: How are you?
Ps: We are fine, thank you.
T: Let’s  start our lesson.

Aim     2. Повідомлення теми та мети уроку.
T:Сьогодні у нас незвичайний урок. Подивіться на дошку  ( на дошці прикріплені картинки).Як ви думаєте, яка тема нашого уроку?
T: Вірно. Тема нашого уроку «Різдво». Тоді я пропоную згадати слова, які нам допоможуть описати це свято. (  Christmas Tree, Santa Claus, Christmas decoration, bell, family, Christmas balls, Christmas Card)
T: Different colors and different animals.
Т: Тоді збираємось в ліс і в цьому нам допоможе Mr. Tongue, якій нам допомагає вимовляти звуки. Підготуємо наші ротики до вимови англійських звуків.
3. Уведення в іншомовну атмосферу.
Фонетична зарядка.
Mr.Tongue кличе на прогулянку білочку – [ ei ei ei ]
Раптом він побачив комарика і вкусив Mr. Tongue – [ ai ai ai ]
Бідолашний Mr. Tongue – [ m m m ]
До нього прилетіла бджілки і заспокоюють його – [  з з з  ]
Mr. Tongue ніколи не буде дражнити комариків – [ nou nou nou ]
А зараз давайте згадаємо які ми почули звуки.
Т: Показує картки із зображенням транскрипції.
ІІ. Основна частина уроку.
1.Повторення вивченого матеріалу.

T: Look at our Christmas Tree.It is nice.Назвіть прикраси на ній.What is this? (Указую на кульку)
P: This is a Christmas ball.
T: What color is the Christmas ball?
Ps: Blue, yellow, white….( Учні говорять кольори кульок)
Т: Молодці, але деякі учні забували кольори, напевно були неуважні,тому давайте ще раз їх згадаємо.
Гра «Відгадай колір» на уважність. Я описую предмет, а ви говорите яким він кольором на англійській мові.
Т:
–   Я по городу люблю бегать в джинсах цвета … (blue)
- Нам давали на обед помидоры цвета… (red)
- А лимон, когда он спелый носит шкурку цвета … (yellow)
- А зеленый мандарин носит шкурку цвета … (green)
- Чернокожий человек по-английски будет… (black)
- По утрам не забывай чистить зубы цвета… (white)
- А медведь смешен, забавен, носит шубку цвета … (brown)
Let’s decorate our Christmas tree.
На столі у вчителя різнокольорові кульки. Вчитель називає, діти підходять та беруть названу кульку та вішають на намальовану ялинку.
Our Christmas tree is very nice.
Т: Молодці!
      А давайте згадаємо, чим займаються діти на Різдвяні свята .  
       Open your book, page number six five.
       Діти дивляться на малюнки описують їх потім читають.
Проведення фізхвилинки
T: Are you tired?
P: Yes, we are.
T: It’s time to have a rest now. Stand up, please. Let’s do the exercise together.
Фізхвилинка
Hands up,
Hands down,
Hands on hips,
And sit down.
Stand up,
Go, jump,
Swim, fly,
Sit down.

А зараз подивіться, які нам подарунки приніс  Санта Клаус. Вчитель із торбинки витягує іграшки.
Look! What is this? Діти називають іграшки.
P1: This is a cat.
P2: This is a doll.
P3: This is a dog.
P4: This is a horse.
Виберіть іграшку,яку б ви хотіли подарувати своїм рідним чи друзям. Скажіть для кого ви вибрали її, яка вона( використовуючи слова sad, funny, old, new, nice),  якого  кольору? Запишіть свої складені речення в зошит та зачитайте.
Example: It is a cat. It is for my mother. It is funny. It is black and white.

Які ви гарні подарунки хочете подарувати своїм близьким людям. А щоб мрії збулися потрібно це попросити кого - Санта Клауса. Але щоб він нам допоміг ми йому заспівати пісню “We wish you a Merry Christmas!”.
We wish you a Merry Christmas!
We wish you a Merry Christmas!
We wish you a Merry Christmas
and   a   Happy   New   Year!
Good tidings we bring
wherever you are
Good tidings for Christmas
and a happy New Year!
We  want some figgy pudding.
We  want some figgy pudding.
We  want some figgy pudding,
so bring some right here.
Good tidings we bring
wherever you are
Good tidings for Christmas
and a happy New Year!

Ну і звичайно на Різдвяні свята люди підписують один одному різдвяні листівки. Тому давайте й ми їх підпишемо.
Дітям роздаються листівки. Та разом підписуються листівки.

Dear my family,
Merry Christmas and happy New Year!
I wish a health and peace.
Love, ……….


III.Заключна частина.

Підсумки уроку.
Т: Незабаром у вас зимові канікули. Яке свято ви чекаєте з нетерпінням? ( Учні виражають свої думки) Good. The New Year and Christmas are coming. Як побажати веселого Нового року та Різдва?
P: (хором) Merry Christmas and happy New Year!
T: Let’s remember the song about the Christmas!
P: Yes.
Прощання
T: The lesson is over. Stand up, goodbye, children!
P: ( хором) Goodbye, teacher!

 

 

   

  Використані джерела:  

1. Оксана Карп’юк “English 2”   
2. www.edu.cap.ru/Home/6643/otkruro6klasspublikaciya[1].doc
3. http://engmaster.ru/topic/4027

 

  

        

 

 

 

 

Виховний захід у 9 класі

Проблеми навколишнього середовища.

Environment problems.

 

Мета:

Розвиваюча: - розвивати здатність здійснювати продуктивні мовні дії,вміти переключатися на англійську мову, висловлювати думки та спілкуватися на англійській мові.

Виховна: - виховувати культуру спілкування, відповідальність за результат своєї праці, бережливе ставлення до навколишнього середовища, природи та довкілля.

Психологічна: підвищення рівня мотивованості у вивченні іноземної мови.

 

Хід роботи:

T: Good morning, dear friends. I am glad to see you. Today we are going to speak about the ecology and environment; we will discuss the most burning environmental problems, to protect the environment, to save the nature, to keep the Earth clean.

How can we help our Earth? How can we protect the environment? How can we keep the Earth clean?

First we must understand the meaning of the wordecology.What is ecology?

P: Ecology is a science which studies relationship between all forms of life on our planet with its environment. This word came from the Greekoikoswhich meanshome. This idea of home includes the whole planet of ours; its population, the nature, animals, birds, fish, insects, all other living beings and even the atmosphere around our planet.

T: Our Earth is wonderful. Lets watch video and discuss. Показ відео.

P1: The Earth is beautiful. We have watched blue sky,rivers, seas,oceans, high mountains, green forests and beautiful plants world. The nature and the wildlife is in harmony. There are many different species of animals,birds, fish in our Earth. We have watched how wonderful our planet. I like all.

T: You are right. But it is not so.

P1: Why?

T: Look at the second video. Lets watch video and discuss. Показ відео.

T: What have you just watched?


 

P 2: I have watched that rivers,seas,oceans are pollute. People throw away the litter dont think about the others. Industry is developing some time without any care of the environment. It is a very great problem for us and all world. We can see that pollution water influence as animals so people.

T: What can we do?

P2: I think that all people must ponder about it because water is life for all alive. People must remember about it. Remember and think about future. We are all in one Earth.

T: What do you think?

P3: I think we mustnt throw away the litter,empty cans, plastic bottles in the streets, rivers and lakes. We have watched rivers, seas, lakes are polluted with all kinds of technological, chemical and other wastes. The water is not blue. It is brown, green with rubbish, floating in it. Millions of tons of oil are released into the rivers, seas. And many sea birds,fish and animals die because of it. Its dangerous to nature and its dangerous to human being too. We pollute water, but water is our life.

P4: Its a pity but many rivers and lakes are poisoned. Harmful waste from industrial enterprises pollutes rivers and seas and as a result of fish and replies leave their habitat.

P5: People forget the words of a famous scientist Thur Heyrdahl who said,If the ocean dies, the man will die too. It is time to think about the waters of the world ocean.

T.: Right we are. And what must we do?

P3: We must say stop. People dont pollute water.

T: Its good. How can we help the Earth?

P4: We must all strive for the clean environment.

P5:First fall pick litter you see as you are walking. Pick up litter! Dont throw litter!

T.: Good! But Is it only an one problem?

P s : No, it is not.

T.: What are the main ecological problems we face nowadays?

P1 : The main ecological problems nowadays are:

  • the contamination of water;

  • the contamination of atmosphere;

  • the contamination of soil.

Before stating our discuss I want to be sure that you know the main points of our discussion. They are as follows:

How do we call air, water,land where we, people, live? (Environment)

What gas cant people live without? (Oxygen)

How do we call the destruction of wildlife and countrysides beauty, shortage of natural resources, the growth of contamination? ( Pollution)

T: We have discussed the reason contamination of water. What do you know about contamination of the environment ?

P2: Pollution is contamination of the environment including air, water and soil. One third of the emissions into the atmosphere originate from automobile transport.

P3: I want to emphasise that not only transport but also industrial enterprises emit dust, sulphur dioxide and other harmful substances into the atmosphere. As a result it has become very difficult to breathe in large cities.

P4: I want to stress that cars and new industrial inventions make pollution steadily worse and it in its turn destroys habitat of animals and birds.

P5: I want to tell you that a man pollutes air especially severely in such cities as Chicago, Detroit Tokyo, Sheffield as well as Donetsk, Dnipropetrovsk and many other places in Ukraine and abroad.

T: It is a very serious accusation, but you are right.

Let’s the next video.

What can we tell about the next video?

P6: Whats more,man cuts down trees that produce oxygen that is so necessary for people to live.

P7:Its a pity, but the rainforests disappear. Today in South America 50 hectares of forests disappear every minute. It happens because people need wood and paper, minerals, more room for farming and housing.

P8: Bear in mind that food cant be produced on the polluted soil many parts of the world are over crowded; people live in big cities and produce a lot of waste. Waste from factories and power stations is especially dangerous. Its dangerous not only for the environment, wildlife but also for people.

P8:We forget about the Greenhouse effect. Gases and chemical stay in the air like a blanket around our planet causing the changes in the worlds climate.

P1: I want to emphasise that a man pollutes land with rubbish, dust, pesticides and other harmful substances. Coalusing industries such as metallurgical, cokechemical plants, steel mills as well as thermal power plants emit uncontrolled amount of sulphur dioxide,dust and unburned hydrocarbons.

P2: Nowadays the contradictions between people and nature acquire a dramatic character. Forest are disappearing and this upsets the oxygen balance. The roots of plants absorb water and dissolved salts out of the soil. Wind and rain destroy the soil.

T: My dear children! Youre touched upon a very important problem. Im proud that you understand these problems. What can be done for solving them?

What did M. Jackson want to tell us?

P1: Stop killing rare species of birds and animals for fun!

P2: Stop cutting trees in the forests,its the home for various species of animals, birds and insects.

P3: Forest arelungsof our planet.

P3: We dont want a war. We mustnt destroys our Earth and our life.

P5: We need to change our attitude.

P4: Saving the environment, you save yourself.

T: What do we do to keep the Earth clean? Class (хором)We love the Earthour home.

T.: What do you do keep the Earth clean? (звернення до першого учня)

P1.: I dont throw litter in public places. What do you do to keep the Earth clean?

P2.: I don’t cut trees. What do you do to keep the Earth clean?

P3.: I pick up litter as walking in the forest. What do you do to keep the Earth clean?

P4.: I never break glass bottles. What do you do to keep the Earth clean?

P6.: I dont smoke. What do you do to keep the Earth clean?

P7.: I always leave the place clean when I hike. What do you do to keep the Earth clean?

P8.: I save energy and water. What do you do to keep the Earth clean?

P9.: I stopped using aerosol cans. What do you do to keep the Earth clean?

T.: We must use plastic containers. What do you do to keep the Earth clean? (звернення до класу).

Class: We love the Earthour home. (хором)

Now, pupils, let’s make the Code of Ecological Rules for all people of our village. I think these rules should be to help our Earth.

Учні виходять до дошки та записують правила.

Code of Ecological Rules:

  • Don’t break trees.

  • Don’t leave litter.

  • Keep the country tidy.

  • Respect the life and work of the countryside.

  • Put litter away.

  • Grow trees and flowers.

  • Don’t frighten birds and animals.

  • Don’t cut wild flowers.

  • Don’t burn fires.

T: We must trouble about our nature and our Earth. We are all in one boat. What will our life be without nature? I am going to finish our discuss such words:

I want to live and not to die
I
want to laugh and not to cry
I
want to feel the summer sun
I
want to sing when life is fun...

Показ видео поєднання людини та природи.

T.: Let everybody rememberwe have only one Earth. And it is our challenge to keep it clean and healthy for us and for future generations. The Earth is our home. We love our land. What feelings can help us to save the Earth?

P1: Love, belief, trust, happiness

T.: Good. Thank you. Today we have a talk about environment problems. We can help the Earth. We love the Earth.

T: Our meet is over. Good buy, my friends.

 

 

 

 

 

 

 

 

                        

                          

                                           

 

 

 

 

 

 

 

             

 


1
2
3
4